Bukareszt – co warto zobaczyć

Atrakcje w Bukareszcie

Bukareszt to stolica Rumunii, położona na brzegu rzeki Dâmbovița. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa “București”, co oznacza “miasto biskupów”, ponieważ w latach 1361-1566 było rezydencją cesarza wschodniorzymskiego Imperium Rzymskiego.

Miasto jest drugim co do wielkości obszarem miejskim w Rumunii, po stolicy kraju, Bukareszcie, i liczy około 2,3 miliona mieszkańców.

Bukareszt jest ogromnym miastem i w ciągu jednego dnia można zwiedzić każdy jego zakątek. W mieście znajdują się liczne atrakcje historyczne i architektoniczne, a w Bukareszcie jest wiele rzeczy do zrobienia.

Oto lista rzeczy do zrobienia w Bukareszcie, w kolejności od najważniejszej do najmniej ważnej.

Rzeczy do zrobienia w Bukareszcie:

1.Odwiedź bazylikę Sfânta Maria

Jest to najpopularniejsze miejsce w mieście i podobno drugi najczęściej odwiedzany kościół na świecie. Bazylika została zbudowana w 1836 roku i jest największą rumuńską cerkwią prawosławną na świecie. Wnętrze jest ozdobione złotem i kamieniami szlachetnymi, a jej kopuła jest najwyższa w Europie.

2.Cetatea Neamului (Cytadela Neamț)

Jest to jedna z najsłynniejszych i najlepiej zachowanych cytadeli w kraju. Budowę Cetatea Neamului rozpoczęto w 1614 r. i do dziś znajduje się ona pod ochroną UNESCO.

3.Katedra Sfânta Spiridon

Ta katedra jest najstarszym i najważniejszym kościołem w Bukareszcie. Jej budowa rozpoczęła się w 1717 roku, ale trwała prawie 80 lat.

4.Kościół Świętej Trójcy

Jest to największa cerkiew prawosławna na świecie. Budowę kościoła rozpoczęto w 1896 roku, a zakończono w 1903 roku.

5.Opera Narodowa

Jest to największy budynek opery na świecie, znany również jako Royal Opera House. Jest to ikoniczny symbol miasta i znajduje się w tym samym miejscu, w którym wystawiono pierwszą operę w Rumunii.

6.Muzeum Rumuńskiego Chłopa

Muzeum to jest największym i najważniejszym muzeum w Bukareszcie. Budowę muzeum rozpoczęto w 1913 roku, a zakończono w 1928 roku.

7.Muzeum Sztuki Komunistycznej

Znajduje się w centrum miasta i jest jedynym muzeum na świecie, w którym prezentowana jest sztuka stworzona w czasach reżimu Nicolae Ceaușescu.

8.Zamek Ceruri

Ten zamek jest nie tylko jednym z najważniejszych zamków w mieście, ale także największym na świecie. Został zbudowany w latach 1575-1585 i był rezydencją królów Wołoszczyzny.